STRONA GŁÓWNA

BIOGRAFIA

DYSKOGRAFIA

TEKSTY

FOTOGRAFIE

WYWIADY

INFORMACJE
Archiwum
<<<powrót

MULTIMEDIA

KSIĘGA GOŚCI

FORUM

CHAT

SONDA

KONTAKT

SPIS TREŚCI

OD AUTORA

  ARCHIWUM INFORMACJI...

Z przyjemnością informuję, że uruchomione zostało już forum internetowe Oficjalnej Strony Zespołu Republika oraz Oficjalnej Strony Grzegorza Ciechowskiego.

Adres forum: http://forum.republikamarzen.pl/


13 grudnia 2008 roku, o godzinie 20.00, w toruńskim klubie „Od Nowa”,
odbędzie się kolejny „Specjalny koncert pamięci Grzegorza Ciechowskiego”.

Tradycyjnie w grudniu - w miesiącu rocznicy śmierci Grzegorza - znani artyści przypomną Jego utwory, zarówno z repertuaru Republiki jak i Obywatela GC.

W poprzednich edycjach tego koncertu wystąpili między innymi: Kayah, Maria Peszek, Katarzyna Groniec, Anna Maria Jopek, Ewelina Flinta, Justyna Steczkowska, Artur Gadowski, Robert Gawliński, Glaca, Grzegorz Turnau, Zbigniew Hołdys, Muniek Staszczyk, Krzysztof Kiljański, Krzysztof Jaryczewski, Tomek Lipnicki, Maciej Balcar, Jacek Bończyk, Tymon Tyrański, Maciej Silski, Hey, Myslowitz, Raz Dwa Trzy, Closterkeller, Bracia, Voo Voo, Coma, Agressiva 69, Dezerter, Proletaryat, Harlem, Kobranocka, Mech, Brygada Kryzys, Goya, Pogodno

 W tym roku  również przygotowaliśmy bardzo szczególny program.

I tradycyjnie postanowiliśmy nie zdradzać jego szczegółów licząc, że będzie dla wszystkich miłym zaskoczeniem.

W trakcie koncertu zostanie wręczona nagroda artystyczna Miasta Torunia im Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku odbierze ją  zespół Lao Che.

Informacje i rezerwacja biletów: odnowa@umk.pl,  tel. (056) 6114593 (www.odnowa.umk.pl)
 

Jerzy Tolak
Manager Grzegorza Ciechowskiego i Republiki
Producent koncertu
tolak@republika.art.pl


Kolejny koncert pamięci Grzegorza Ciechowskiego

15 grudnia 2007 roku, o godzinie 20.00, w toruńskim klubie „Od Nowa”, odbędzie się kolejny „Specjalny koncert pamięci Grzegorza Ciechowskiego”.

Tradycyjnie w grudniu - w miesiącu rocznicy śmierci Grzegorza - znani artyści przypomną Jego utwory, zarówno z repertuaru Republiki jak i Obywatela GC. 

W poprzednich edycjach tego koncertu wystąpili między innymi: Kayah, Maria Peszek, Katarzyna Groniec, Ewelina Flinta, Robert Gawliński, Adam Nowak, Glaca, Grzegorz Turnau, Zbigniew Hołdys, Krzysztof Kiljański, Tymon Tymański, Krzysztof Jaryczewski,  Jacek Bończyk, Hey, Myslowitz, Closterkeller, Bracia, Voo Voo, Coma, Agressiva 69, Dezerter, Proletaryat, Kobranocka, Mech, Brygada Kryzys.

 W tym roku  przygotowaliśmy bardzo szczególny program.

Postanowiliśmy nie zdradzać jego szczegółów.

Niech będzie dla wszystkich zaskoczeniem. 

W trakcie koncertu zostanie wręczona nagroda artystyczna Miasta Torunia im Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku odbierze ją  Joanna Górska i Rafał Góralski z „Galerii Rusz”.

Informacje i rezerwacja biletów: odnowa@umk.pl
tel.: (056) 6114593
www.odnowa.umk.pl

Jerzy Tolak
Manager Grzegorza Ciechowskiego i Republiki
Producent koncertu

 

 


29 SIERPNIA 2007 ROKU - SPECJALNY PROGRAM
RADIOWEJ "TRÓJKI" W 50. ROCZNICĘ URODZIN
GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO!!!

29 sierpnia w Tczewie urodził się Grzegorz Ciechowski. Lider zespołu Republika, autor znakomitych tekstów, uznany artysta solowy, kompozytor, muzyki filmowej, producent płyt. Jedna z najważniejszych postaci polskiej muzyki.

W Trójce uczczona zostanie 50. rocznica Jego urodzin dniem specjalnym. 29 sierpnia, przez cały dzień, na antenie będziemy prezentowany będzie dorobek artystyczny Ciechowskiego.

Przygotowanych zostało kilka specjalnych audycji, w całości poświęconych Artyście i jego najważniejszemu zespołowi, Republice.

O 14.00 gośćmi Wojciecha Manna będą muzycy Republiki. Rozmowę uatrakcyjni koncert ze studia im. Agnieszki Osieckiej – muzycy zespołu Manchester zagrają swoje wersje wybranych piosenek Ciechowskiego.

O 15.00 Piotr Stelmach w swojej rozmowie z muzykami Republiki przedstawi zespół Muchy - również mierzący się z artystycznym dorobkiem Ciechowskiego – też na żywo ze studia im. Agnieszki Osieckiej.

O 19.00 w trójkowym ogródku rozpocznie się spotkanie Słuchaczy z muzykami Republiki, a o 21.00 naszych goście zostaną zaproszeni do studia im. Agnieszki Osieckiej, gdzie rozpocznie się specjalny Klub Trójki z udziałem Weroniki Ciechowskiej, Jerzego Tolaka, Leszka Biolika, Sławomira Ciesielskiego, Zbigniewa Krzywańskiego i Pawła Kuczyńskiego.
Trzecim zespołem, który zinterpretuje utwory Grzegorza, będzie Von Zeit.

O 22.00 Piotr Stelmach zaprasza na Akademię Muzyczną także wypełnioną twórczością Artysty.

W tym szczególnym dniu wiele miejsca zostanie poświęconego także anegdotom i wspomnieniom kolegów, współpracowników i bliskich Grzegorza Ciechowskiego.

29. sierpnia świat w Trójce będzie czarno – biały. Zapraszamy!


ZAPRASZAMY NA KOLEJNY KONCERT!!!

16 grudnia br. w toruńskim klubie Od Nowa, odbędzie się piąta edycja "Specjalnego Koncertu Pamięci Grzegorza Ciechowskiego". Będzie to bardzo wyjątkowy koncert. Na scenie tego klubu, w którym debiutowała Republika, znani artyści wykonają piosenki Grzegorza.

Swój udział potwierdzili: Kayah, Maria Peszek, Katarzyna Groniec, Zbigniew Hołdys, Jacek Bończyk, Jacek Bryndal, Tymon Tymański, Grzegorz Turnau & Jacek Królik, Agressiva 69,  Dezerter, Hey, Mech, Myslovitz, Proletaryat i Voo Voo.

Ale to jeszcze nie wszyscy. Jako niespodzianka pojawi się  bardzo szczególny zespół... 

W tym dniu - w galerii klubu - będzie można zobaczyć również wystawę fotograficzną Małgorzaty Potockiej poświęconą Grzegorzowi jako "Obywatela GC".

Koncert rozpocznie się o 20.00.

Rezerwacja internetowa wyczerpana. Sprzedaż biletów od 20 listopada w klubie Od Nowa (ul. Gagarina 37A) i w sklepie "Pamiątki", Rynek Staromiejski 1.

KOLEJNA NAGRODA IMIENIA GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO PRZYZNANNA!!!
źródło: PAP

Zespół Filmowy "Paladino" został tegorocznym laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego

Wyróżnienie to ustanowili toruńscy radni po śmierci Grzegorza Ciechowskiego, by upamiętnić postać tego poety, kompozytora i muzyka związanego z Toruniem. Przyznawane jest co roku młodym artystom, tworzących w różnych dziedzinach sztuki, za dokonania w minionym sezonie artystycznym. Do tej pory uhonorowano Paulinę Bisztygę, Konrada Niewolskiego, Piotra Roguckiego i Joannę Piwowar.  

Zespół Filmowy "Paladino" założyli absolwenci Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy: Maciej Cuske, Marcin Sauter z Bydgoszczy, Piotr Stasik spod Sieradza oraz Thierry Paladino z Francji. "Filmy tworzone przez +Paladino+ mają służyć bezinteresownemu patrzeniu, przyglądaniu się człowiekowi. Nie są żadnym manifestem. Ukazują zwyczajność tak, żeby krzyknęła, zadziwiła, zabolała albo wywołała uśmiech" - wyjaśniła kapituła nagrody w uzasadnieniu decyzji.  

Wręczenie nagrody nastąpi 16 grudnia w studenckim Klubie Od Nowa podczas koncertu poświęconego liderowi Republiki. Wystąpią m.in. Aggresiva 69, Voo Voo, Myslovitz, Hey, Grzegorz Turnau, Dezerter, Mech, Proletariat, Katarzyna Groniec, Kayah, Jacek Bończyk i Jacek Bryndal.


 


12 marca 2005 na rynku pojawiła się niezwykle ambitna płyta Jacka Bończyka i Zbyszka Krzywańskiego: "Depresjoniści". Album jest inspirowany tradycją "republikańską" i poświęcony pamięci Grzegorza Ciechowskiego.

Zbyszek Krzywański i Jacek Bończyk spotkali się na pożegnalnym koncercie zespołu Republika pt. "Kombinat", który odbył się w 2002 roku w ramach Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za zmarłego w grudniu 2001 roku Grzegorza Ciechowskiego zaśpiewali aktorzy i piosenkarze zaproszeni przez reżysera tego spektaklu, Wojciecha Kościelniaka. Wtedy to Jacek brawurowo zaśpiewał republikańskie "Nieustanne Tango". Ten wspólny występ zainspirował Zbyszka i Jacka do stworzenia własnego projektu muzycznego.

Charakter muzyczny "Depresjonistów" z pewnością tkwi głęboko w 'republikańskiej" tradycji. Stylistycznie odnosi się również, a może przede wszystkim, do osiągnięć takich artystów jak King Crimson, David Sylvian, Brian Eno czy Frank Zappa.
Kompozytorem większości utworów jest Zbyszek, współtwórca i gitarzysta Republiki, kompozytor i
współkompozytor (z Grzegorzem Ciechowskim) wielu przebojów zespołu jak "My Lunatycy", "Obcy Astronom" czy "Mamona". Na płycie znajdzie się również nie wydana dotychczas wspólna kompozycja z Grzegorzem Ciechowskim , której nie zdążyli zrealizować w Republice. Teksty napisane i zaśpiewane przez Jacka Bończyka, nie mają nic wspólnego z banałem tak często pojawiającym się w polskiej muzyce rockowej.

Płyta będzie skierowana do dojrzałych muzycznie słuchaczy. Do rzeszy fanów wychowanych na muzyce Republiki, jak również do fanów Jacka, doceniających literacki styl jego tekstów.

"Depresja to mój stan ducha na stałe. To codzienność, z którą wstaję i kładę się spać, o ile mogę zasnąć. Podobnie jak astmę, depresję można zaleczyć ,ale nie można się jej pozbyć raz na zawsze. Trzeba nauczyć się z nią żyć. Depresja to przyjaciel i natchnienie. Lubię ponure krajobrazy i szary kolor. Nie ubarwiam świata dookoła, nie walczę o lepszą przyszłość. Staram się opisać rzeczywistość taką, jaką mi się zdaje, nazwać swoimi słowami nieszczęścia, jakie spotykają nas wszystkich - mówić o porzuceniu, przejmującej samotności, bezsenności, poszukiwaniu, kłamstwie i oszustwie, wyścigu, w którym wszyscy bierzemy udział i sztuczności, w jakiej żyjemy.

Depresja jest dla mnie inspiracją, dzięki niej widzę rzeczy i otaczający mnie świat w pełniejszym wymiarze. Depresja wyostrza zmysły, pomaga trafiać w sedno.

Kiedy dwa lata temu Zbyszek Krzywański zaproponował mi wspólny projekt, każdy z nas był na innym etapie życia, w innej momencie swojej drogi. Przez te dwa lata sprawy uległy zmianie, zawartość projektu dojrzewała razem z nami - z muzyką Zbyszka i moimi tekstami. Każdy z nas spełniał się dzięki temu projektowi na swój sposób. 

Płyta nie jest dla wszystkich. Nie nadaje się do klubów, dyskotek, czy na prywatki. Przy niej się nie tańczy, chyba że jest to samotny taniec z kieliszkiem w ręku. Depresjoniści, cierpiący na bezsenność, samotni i zestresowani nie znajdą w niej pocieszenia, może jedynie potwierdzenie, że to co widzą, czują, pojmują rzeczywiście jest takie jak myślą - udawane, sztuczne, niewiele  warte. Nie zawarliśmy na tej płycie pozytywnych przesłań czy apeli do ludności. Każdy z nas na swój sposób próbował oddać to, co ma dla niego znaczenie i treść. Depresja wyostrza zmysły, każdy z nich reaguje na najmniejsze bodźce i wahnięcia, których inny może nie zauważyć. To skarb, ale za wysoką cenę - rzeczywistość jawi się nam wówczas taka jak a jest, bez sztafażu i ozdobników. Nie błyszczy w świetle reflektorów, nie mami kolorową reklamą, nie oszukuje filmem z happy endem. To Projekt: Depresjoniści.
Za rok, dwa lata będziemy na innym etapie, w innym momencie drogi.
Projekt Depresjoniści poświęcamy pamięci Grzegorza Ciechowskiego."
Jacek Bończyk

-------------------------------
Internetowa strona Depresjonistów: http://depresjonisci.pl
Fot. koncertowe: Jarosław Siwik
Od lewej: Zbyszek Krzywański, Jacek Bończyk i Kuba Nowak
Internetowa strona Jacka Bończyka:
http://www.jacekbonczyk.art.pl/


JUŻ W SPRZEDAŻY!!!

więcej>>>


Koncert Pamięci Grzegorza Ciechowskiego

18 grudnia 2004 roku, na scenie toruńskiego klubu Od Nowa, odbył się koncert wyjątkowy. Wyjątkowy, gdyż nie jego uczestnicy byli w roli głównej ani ich autorskie dokonania. Nie było podziałów na znanych czy mniej znanych artystów.

Wszystkich w tym dniu połączyła twórczość Grzegorza. A jego utwory - jako głównej gwiazdy - wypełniły niemal w całości ten szczególny koncert.

Każdy z wykonawców - na swój sposób - przypomniał nam Grzegorza jako Republikanina, Obywatela GC i poetę.

Usłyszeliśmy Adama Nowaka - tym razem wyjątkowo bez zespołu Raz Dwa Trzy - w bardzo osobistej i kameralnej interpretacji. Pojawił się lider Wilków Robert Gawliński jako gość specjalny zespołu pod wodzą Leszka Biolika - eks-Republikanina, producenta m.in. Fiolki i Marcina Rozynka. Z utworami Grzegorza zmierzył się również mysłowicki zespół Negatyw.

Nie zabrakło Zbyszka Krzywańskiego i Sławka Ciesielskiego - współtwórców i członków Republiki. Zbyszek odsłonił rąbka tajemnicy prezentując po raz pierwszy fragment wspólnego projektu muzycznego z Jackiem Bończykiem. Obaj przypomnieli również republikańskie utwory. Natomiast Sławek zagrał ze swoim perkusyjnym zespołem Kije.

Wystąpiła tajemnicza i kameralna Miłka Malzahn oraz specjalnie na ten wieczór stworzony zespół pod umowną nazwą Okolicznościowa Formacja Torunian czyli rockowa reprezentacja sceny toruńskiej.

Połączenie dźwięku i filmu zaprezentowała grupa Von Zeit a Artur Szuba z zespołem iNNi zagrali między innymi własną kompozycję do wiersza Grzegorza.

Podczas koncertu została wręczona Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im Grzegorza Ciechowskiego przyznawana przez samorząd Miasta Toruń młodym, zdolnym i obiecującym artystom, którzy w swej twórczości czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki. Decyzję o przyznaniu Nagrody podejmuje Kapituła w składzie: Andrzej Churski, Grzegorz Grabowski, Jan Jakub Kolski, Zbigniew Krzywański, Marek Niedźwiecki, Andrzej Świetlik, Jerzy Tolak i Jan Wołek. W roku 2004 laureatem Nagrody został Piotr Rogucki z łódzkiego zespołu Coma. Jego i Comy występ otworzył ten wyjątkowy i szczególny koncert.


KOLEJNY REPUBLIKAŃSKI "DZIEŃ BIAŁEJ FLAGI"

24 marca 2004 roku, w Toruńskim klubie OdNowa odbyło się kolejne, coroczne spotkanie z cyklu "DNIA BIAŁEJ FLAGI"!!! Szczegóły na Oficjalnej Stronie Zespołu Republika, w serwisie poświęconym właśnie "Dniu Białej Flagi">>>


ZŁOTA REPUBLIKA

9 marca w warszawskim klubie Tam Tam, na spotkaniu zorganizowanym przez POMATON EMI - po gali wręczenia nagród Fryderyk '2003, Zespół Republika otrzymał nagrodę ZŁOTEJ PŁYTY za wydawnictwo "Złota Kolekcja"!!!


13 PŁYT REPUBLIKI JAKO JEDNO WYDAWNICTWO!!!
szczegóły - Oficjalna Strona Zespołu Republika...>>>


SPECJALNY KONCERT POŚWIĘCONY GRZEGORZOWI!!!
Toruń, 21.12.2002;
szczegóły>>>
(Archiwum)


REPUBLIKA NA DVD
szczegóły>>>
(Archiwum)

ZADUSZKI 2002 W TORUNIU
szczegóły>>>
(Archiwum)


NAGRODA IMIENIA GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO WRĘCZONA!!!:

W sobotę, 15 czerwca br. wręczona została "Nagroda Artystyczna imienia Grzegorza Ciechowskiego". Laureatką została Paulina Bisztyga z Krakowa, która jest postacią dobrze już znaną w środowisku piosenki poetyckiej - na swoim koncie ma nagrody 35. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, jak i świnoujskiej Famy.
Podejmując decyzję o wyborze laureata, Kapituła uwzględniła dotychczasowe dokonania artystki. Nagroda ma pomóc młodej poetce w dalszym kształtowaniu własnej indywidualności twórczej.
Uroczystość, połączona z koncertem laureatki odbyła się w toruńskim teatrze "Baj Pomorski".

Toruń jest miastem, w którym studiował Grzegorz Ciechowski, tam też w listopadzie 1981 roku powstał zespół Republika. W związku z tym Rada Miejska Torunia postanowiła ufundować nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego, która co roku będzie przyznawana młodym twórcom (niekoniecznie muzykom). Jej wartość wynosi 10 tys. złotych. Wybór laureata powierzony został profesjonalistom, wśród których znajdą się miedzy innymi Jan Jakub Kolski, Marek Niedźwiecki, Jan Wołek czy gitarzysta Republiki, Zbigniew Krzywański i jej manager Jerzy Tolak.


Wznowienia i reedycje płyt Grzegorza Ciechowskiego i Republiki:

"NIEUSTANNE TANGO" / "1984"
Jako jedno wydawnictwo ukazały się oba albumy.
Płyta została wydana w formie podwójnego CD w cenie jednej płyty.
Obie płyty zostały poddane zabiegowi "remasteringu" (podobnie jak płyta "Nowe sytuacje" na albumie "nowe Nowe sytuacje")

"SIÓDMA PIECZĘĆ"
Na płycie znalazła się cała zawartość pierwszego wydania albumu oraz dwa "bonusy". Są to:
"Betlejem jest wszędzie" (utwór nagrany w grudniu 1993 roku do promocji Fundacji "Dzieciak") oraz "Tu jestem w niebie" (wersja akustyczna nagrana na żywo w sierpniu 1994 roku)
Płyta została ponownie zremasterowana (zrobił to Leszek Kamiński w Studiu S-4)
Oba bonusy zostały odzyskane z taśm nieprofesjonalnych i nie były wcześniej wydane na żadnej płycie.
Album pojawił się w formie CD w standardowej cenie.

13 kwietnia 2002 roku, ukazały się wznowienia dwóch płyt:
"Republika marzeń" (Republiki)
oraz "ojDADAna" (Grzegorza z Ciechowa)


WSPOMNIENIA I POŻEGNANIA...:

WKŁADKA MAGAZYNU "TYLKO ROCK"

GRZEGORZ CIECHOWSKI - TAK GEOMETRYCZNIE DOKŁADNY ("MACHINA")

OBYWATEL METAFORY - ("PRZEKRÓJ")

(...) FLAGI OPUSZCZONE DO POŁOWY MASZTU

ŻEGNAJ, OBYWATELU G.C. - "ŻYCIE"

NA ŚMIERĆ OBYWATELA - MAGAZYN "GALA"

ZMARŁ GRZEGORZ CIECHOWSKI - "ŻYCIE WARSZAWY"

KONIEC REPUBLIKI MARZEŃ - "POLITYKA"

WSPOMNIENIE O GRZEGORZU CIECHOWSKIM - "COGITO"

POŻEGNANIE GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO - "RZECZPOSPOLITA"

OSTATNIA DROGA CIECHOWSKIEGO - "WPROST"

ZMARŁ GRZEGORZ CIECHOWSKI - "WPROST"

OBYWATEL REPUBLIKI - "GAZETA WYBORCZA"

"EMPiK NEWS" - "OBYWATEL G.C."

ZMARŁ GRZEGORZ CIECHOWSKI - "KULISY"

ZMARŁ GRZEGORZ CIECHOWSKI - "SUPER EXPRESS"

MOWA POŻEGNALANA JANA WOŁKA

GRZEGORZ CIECHOWSKI NIE ŻYJE - "GAZETA WYBORCZA"

ZMARŁ "OBYWATEL G.C. - "TVP S.A."

STANĘŁO SERCE REPUBLIKI - RZECZPOSPOLITA

POŻEGNANIE GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO - "TVP S.A."

GRZEGORZ CIECHOWSKI - POŻEGNANY I ODZNACZONY - "ONET.PL"

GRZEGORZ CIECHOWSKI - WSPOMNIENIA - "ONET.PL"

JAK UCZCIĆ PAMIĘĆ GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO - "GAZETA WYBORCZA"


FRYDERYKI '2001 ROZDANE!!!:

Największą liczbę statuetek otrzymał GRZEGORZ CIECHOWSKI!!!
Został uhonorowany w następujących kategoriach:
kompozytor roku,
autor roku,
producent roku
oraz jako kompozytor muzyki filmowej (za muzykę do filmu "Wiedźmin")
Nagrody w imieniu Grzegorza odebrali: Leszek Biolik, Jerzy Tolak oraz Zbigniew Krzywański.


16 marca, odbyło się wręczenie złotej płyty za "Wiedźmina",
który został sprzedany w nakładzie przekraczającym 10 000 egzeplarzy.
Podczas I części spektaklu "Kombinat" na 23. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
nagrodę odebrała żona Grzegorza, Anna Ciechowska.


1 MARCA 2002 ROZDANO NAGRODY "ORŁY 2002"
W KATEGORII "MUZYKA FILMOWA" WYGRAŁ "WIEDŹMIN"!!!


Czytelnicy miesięcznika "Film", uhonorowali Grzegorza Ciechowskiego nagrodą
"Złota Kaczka" dla "najlepszego kompozytora muzyki filmowej" do filmu "Wiedźmin".

ECHA PO ROZDANIU "ZŁOTEJ KACZKI"


4 stycznia 2002 roku, na warszawskich Powązkach, odbył się pogrzeb Grzegorza Ciechowskiego.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski, pośmiertnie odznaczył Grzegorza
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI


22 grudnia 2001 roku, około godziny 8:00,
na zawał serca, w jednym z warszawskich szpitali
zmarł GRZEGORZ CIECHOWSKI

NIECH SPOCZYWA W SPOKOJU


Jesteśmy z Nim i Jego rodziną wszyscy...

...wszyscy JEGO przyjaciele!!!


Grzegorz Ciechowski - "WIEDŹMIN" - soundtrack z filmu

Powstał film na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. "Wiedźmin" w reż. Marka Brodzkiego - pierwsza z prawdziwego zdarzenia polska produkcja fantasy - sięga do zbiorów opowiadań "Miecz przeznaczenia" oraz "Ostatnie życzenie". Scenariusz w wersji kinowej i 12-odcinkowego serialu realizowanego dla TVP 2 napisał Michał Szczerbiec. Tytułową rolę gra Michał Żebrowski. Partnerują mu m.in.: Grażyna Wolszczak (Yennefer), Zbigniew Zamachowski (Jaskier), Jerzy Nowak (kapłan Vesemir), Agata Buzek (Pavetta), Magdalena Warzecha (Visenna).
"Wiedźmin", jak mówi reżyser Marek Brodzki, to film o bohaterze łączącym cechy romantycznego rycerza i samotnego samuraja bezwzględnie likwidującego zło. Kim jest Wiedźmin? Przez skomplikowany proces przemian i mutacji został przygotowany do zabijania potworów zagrażających ludziom. Potworów powodowanych bądź żądzą zabijania, bądź czyjąś chorobliwą wolą lub magią. Jego przeciwnikami są strzygi, wampiry, bazyliszki i inne stwory. Honorowy kodeks wiedźmiński zabrania mu polować na smoki, jednorożce i innych przedstawicieli ginących gatunków. Nie powinien też zabijać ludzi, ale to właśnie ludzie okazują się być największymi i najbardziej bezlitosnymi potworami.
Akcja filmu osadzona jest w baśniowych realiach, jednak problemy, z którymi borykają się bohaterowie, są bardzo współczesne. Na potrzeby produkcji kinowej, a zwłaszcza telewizyjnej, adresowanej do familijnej widowni, realizatorzy znacznie osłabili sceny agresji czy erotyzmu, jakie można znaleźć w prozie Sapkowskiego.
Grzegorz Ciechowski podjął się trudnego i ambitnego zadania skomponowania muzyki do "Wiedźmina". Skąd czerpie pomysły na tę muzykę?
- Z siebie, właściwie dopiero co rozpocząłem pracę nad nią. To ogromne przedsięwzięcie, wręcz życiowe wyzwanie. Długo zastanawiałem się razem ze scenarzystą, jaka to ma być muzyka, i w jakim stylu. W końcu doszliśmy do wniosku, że musi być poza wszelkim stylem. Powinna być na tyle dystynktywna i rozpoznawalna, aby określała tamtą rzeczywistość i jednoznacznie kojarzyła się z "Wiedźminem".
Dwa dni przed wielką premierą filmu w Warszawie, czyli 3 listopada we wszystkich sklepach pojawi się soundtrack do filmu. Muzykę skomponował Grzegorz Ciechowski. W nagraniu albumu między innymi wzięli udział: Alicja DeRota Węgorzewska - mezzosopran, Zbigniew Zamachowski - śpiew, Grzegorz Ciechowski - programowanie, instrumenty klawiszowe, Zbigniew Krzywański - gitary, Michael Jones - skrzypce hinduskie (ravanhuta) oraz Męski Zespół Wokalny "Kairos" pod kierownictwem Borysa Somerschafa.
Nagrań dokonano w Studiu "G.C." i w Studiu S-4 w Warszawie, gdzie realizował je Leszek Kamiński, (oprócz nagrań Zespołu "Kairos", które odbyły się w Studio Hendrix w Lublinie, a realizował Piotr Bańka). Na płycie znajdzie się oczywiście piosenka promująca album w wykonaniu Roberta Gawlińskiego. Jedynie w sklepach sieci EMPiK będzie można nabyć limitowaną edycję albumu ze specjalną obwolutą oraz dodatkowym trackiem - teledyskiem.

POMATON EMI


początek strony